"düşün, düşün ki düşün gelişsin"


Arkadaşları, yeni evli gence, bir çay sohbetinde:

-“Sen evleneli neredeyse bir sene oldu, ama maşallah sizin evden çıt çıkmıyor, siz hiç tartışmaz mısınız?” diye sorarlar.

“Hayır” diye cevaplar yeni evli genç ve ilave eder:

-“Akşam işten geldiğimde, kapı açılınca hanıma şöyle bir bakarım. Eğer hanım, eteğinin ucunu belinde topladıysa bilirim ki hanımın günü iyi geçmemiş ve havası yerinde değil.

Hiç ekmek, yemek sormadan usulca mutfağa süzülür, aceleyle birkaç lokma atıştırır ve ortalıktan toz olurum. Olur ya bazen de benim asabım bozuk olur. O zaman fesin püskülünü her zamankinin aksine soldan sarkıtırım.

O da bunu görür, asabi olduğumu anlar ve hiç sesini çıkarmaz, hemen yemeğimi, çayımı hazır eder. Etrafımda pervane gibi döner. Bu nedenle biz hiç kavga etmeyiz.

Dinleyenlerden biri:
-“Peki birader, kapı açıldı, yenge eteğin ucunu belinde toplamış, sen de fesin püskülünü soldan sarkıtmışsın. İki taraf da asabi, o zaman ne olacak?” diye sormuş.

Ötekiler de “Hah! Şimdi ne olacak?” demiş.

Genç gülümsemiş;
-“Bundan kolay ne var, fesin püskülünü hafif bir fiskeyle soldan sağa atarım” demiş.. :)
Share

4 yorum:

 1. BİZ YAŞLILARIN BÜKÜLÜ HİÇ BİR YERE ATILMIYOR BENİM SESİMİ ONUN SESİ YENERRRR CANIM BENİM TEŞEKKÜR EDERİM PAYLAŞIM ÇOK GÜZEL...ÇOK GÜLDÜM GENÇLİKTE EVET BÖYLE...BİRDE YAŞLILARI YAZSANIZA:)))SEVGİLERİMLE

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet evet biz yaşlıların püskülü kalmadı ki, sağa ya da sola atsın değil mi? :)
   Böyle gençlik yazısı değil de daha yetişkin bir yazı çıkarsa sizin için paylaşacağıma emin olabilirsiniz :)
   Sağlıcakla..

   Sil