"düşün, düşün ki düşün gelişsin"

Bu sıralar kendime bulduğum bir meşgale ile neredeyse 24 saat yetmemekte oluşundan mütevellit kitap okuyamamanın ızdırabı içindeyim (nasıl bir cümle kurduysam) :)
Yine de yıllar önce okuyup tadı halâ dimağımda olan ve tekrar okumak için elime aldığım ve günde sadece birkaç sayfa okuyabildiğim bir kitabı siz blog dostlarıma tavsiye babında sunuyorum.

Arka kapak;
Ben uydurdum bütün bu hikâyeleri. Ama size şunu söylüyorum ki: Daha yüksekte duran bir gerçeği işaret etmek için bunca hikâye uydurdum. Demek istediğim. hepsi yalanken anlattıklarımın. anne kalbinde bir çocuk yokluğunun işaret ettiği acı yalan değildi. Yalan değildi eşi zalim avcı tarafından vurulan turnanın zaruri ölümü. Yalan değildi kemalin arkasından zevalin geldiği. Olgunlaşan her şeyin sonunda bozulduğu. Bir şey bozulurken onunla birlikte başka şeylerin de bozulduğu. Yalan değildi devletlerin insanlar gibi. aşkların da devletler gibi ömürleri olduğu. mahiyeti safiyet olan aşkı en çok karanlıkların boğduğu. Yalan değildi aşkın birbirine uymayan iki tanımının olduğu.
Bu tanımlardan biri sorgusuz sualsiz teslimiyet anlamına gelirken. diğerinin. sorgusuz sualsiz teslimiyetin kurulumu demek olduğu. Böylece aşkın mutlak tanımının mümkünler âleminde nâ-mümkün olduğu. Yalan değildi güzel kokunun ezel hatırasını taşıdığı. Yalan değildi bazı şeylerin hep bir şeyle bir şey arasında bir ürperti gibi asılı durduğu.
Günahı ve ihaneti bu dünyada su öbür dünyada ateş arıtacakken. suyla arınmayan âşık kalbinin ancak ateşle durulduğu. Belki de bu yüzden bir büyük yangının koptuğu. Bir ocağın; kelâma mecbur çileden yenik elemden ibaret bir kalpten kopa gelen yangınla tutuşup kül olduğu.
Hikâyelerine ayrılarak anlatılmış bir romanda son kez yemin ediyorum ki: Vallahi yalan değildi!


Nazan Bekiroğlu
Share

2 yorum:

 1. "Hikâyelerine ayrılarak anlatılmış bir romanda son kez yemin ediyorum ki: Vallahi yalan değildi!"

  Bilmem bloga geldikce yorum yazabilmek icin bu yaziyi kacinci okuyusum oldu. Yazacak cok sey olmasina ragmen yazamamaktan, bu defa birkac kelam edeyim dedim :-) Emegine saglik ablacigim. Özlemisim paylasimlarini ve okurken dinlenmeyi.

  Selam ve dualarimla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun kardeşim. Seni buralarda görmek ne güzel..
   Sevgilerimle..

   Sil