"düşün, düşün ki düşün gelişsin"

Behlül Dana Hazretleri'ni halk, Harun Reşit'e şikayet eder:

Her şeyimize karışıyor, bize huzursuzluk veriyor, diye. Harun Reşit, Behlül'ü yanına çağırtır. Halkın mesajını iletir ve: 

"Hiç kimseye karışma, her koyun kendi bacağından asılır." diye nasihat(!) eder. 

Behlül Hazretleri'nin hareket noktası imanıdır. Kötülükleri engellemenin yolunun, bu yanlış değer yargısını değiştirmekten geçtiğini bildiği için ne yapacağını da çok iyi bilir. Eve gider, dört tane koyun keser ve koyunları bacaklarından, mahallenin ortasında bulunan evinin avlusunun dört köşesine, birer tane asar.Herkes ilk anda umursamaz ama birkaç gün geçince yine Harun Reşit'e şikayete giderler, kokudan duramıyoruz diye.
Harun Reşit anlar anlayacağını: 

Sizin işlediğiniz günahların kokusunu herkes çekmek zorunda kalıyor da siz neden kendi bacağından asılan koyunların kokusundan rahatsız oluyorsunuz? Rahatsız oluyorsanız bir daha günah işlemeyin, der.

Bu dünyada durum böyle. Koyunlar kendi bacaklarından asılsa da insanlar kendi bacaklarından asılamıyor.
Ama ahiret için aynı şartlar geçerli değil. Orada koyunlar asılacak mı bilmiyorum ama mahşer günü insanların kendi bacaklarından asılacakları kesin..
Share

5 yorum:

 1. Guzel bi paylasim tskler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, beğenmenize sevindim..

   Sil
 2. Hiç böyle düşünmemiştim yüreğine sağlık canım, ney sesi harikaa, hayırlı ramazanlar yeniden buraya gelebilmeyi nasip eden yaradana şükürler olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı Ramazanlar sevgili siyahkuğu, seni burada görmeyi nasip eden Rabbime şükürler olsun :)

   Sil